Current Line - up :

 REVENANT - SCREAM & LYRICS

URSCUMUG - GUITAR

GRONDBAUR - BASS

MORTLIFE - GUITAR

ENTHERMONTTH - DRUMS

 

 

 

 Historie 2005 - 2016

2005
Z temných hlubinných propastí, v čase dávno zapomenutém minulostí, se zrodila hard/rock/metal/punková smečka slyšící na jméno Golgota. V tomto hybridně hudebním tělese se sešli dva muzikanti : Revenant (Robert) - zpěv & Urscumug (Jirka) - Kytara, a (později) zakládající členové ještě nenarozené Katarze. Za nedlouho se rodí v hlavách obou hudebníků společná vize blackmetalové 'hordy'. Tehdejší projekt se pomalu zhmotňuje v kapelu a první skladby 'Kvass' a 'Katarze' dostávají reálné obrysy.
Tématicky je kapela inspirována historií, přírodou, pravěkem, mytologií a Robertem Holdstockem (autor fantasy povídek, např. Les mytág, Les kostí ad.).
V květnu téhož roku sestavu doplňuje svérázný tlučmistr Kolobos (Pavel). Všichni 3 muzikanti jsou, nebo byli již aktivními hudebníky v kapelách jako např.: Daimonion (rock/metal), Val-muquabala (HC/metal), Běžnej den (punk/rock). Na basu kapelu doplnil jakýsi Martin. Kapela pilně zkouší materiál pro živé vystoupení, které proběhne už na sklonku stejného roku – 'Mučice fest' v Nučicích u Prahy, zde Katarze zahraje historicky úplně první koncert v sestavě: Revenant (hlas), Urscumug (kytara), Kolobos (škopky), Martin (baskytara). První koncert byl spíše jakýmsi démonicko-kakofonním vzýváním všeho nečistého a antikřesťanského, s hudbou to mělo pramálo společného, ale nakonec zazněl i cover Sepultury 'Roots bloody roots'.

2006:
Velice plodný rok pro kapelu a během velmi krátké doby vznikly v podstatě ¾ veškerého koncertního materiálu, který se později objeví na eponymním debutu z r. 2009, ale nepředbíhejme...
Zhruba půl roku od premiérového koncertu, kapela vystoupí podruhé, opět v Nučicích na již zmíněném 'Mučice festu'. V porovnáním s prvním koncertem, Katarze sklidí větší ohlasy i od nemetalového publika a celkově je sehranější, i když zahraje 'jen' v 3. členné sestavě, která se ustálí na dlouhých 6 let.: Revenant (voc.), Urscumug (guit.) & Kolobos (drums).
Během roku i roku příštího kapela maká na vlastním materiálu a do repertoáru zahrne i covery Immortal - kapela která v začátcích patřila mezi největší hudební inspiraci, dále to byli Marduk, starší Mayhem, Dissection, ale i např. 1349, Blackdawn, Silencer. Z Čech samozřejmě Mistrovo kladivo, Torr, Krabathor, Silva nigra, Agmen, Bloody lair atd.
Katarze se více méně ustálila ve vlastním výrazu a sestavou se matně mihl baskytarista Adam (ex-Necnon Mortus).

2007/08:
Basák Adam nevydržel v Katarzi moc dlouho a za nedlouho ho přišel vystřídat o mnoho zkušenější baskytarista 'Mephisto' (Sekhmet), který s kapelou odehraje několik koncertů (namátkově: Škabetka bar, opět 'Mučice fest', Garage club, Motoráj,...).
V srpnu vznikl minifest 'Jagad', který kapela pořádala za účasti různých převážně blackových kapel – např.: Blasphemer, Prdel z Norweje, Enemy soil east, ad.
11. 4. 2008 vznikne první oficiální nahrávka, kterou kapela použije jako demo. Je to záznam z koncertu v klubu Motoráj v Praze – 'Živě v Motoráji'. Fanouškovské hodnocení desky je překvapivě pozitivní a kapela CD rozesílá v papírovém obalu vlastní výroby i za hranice vlasti – SR, FIN. Obal a cd svým designem připomíná více mini LP, než CD.
Za nedlouho kapelu opouští basák Mephisto a Katarze pokračuje dál ve své neměnné 3. členné sestavě.
Na sklonku roku Katarze často koncertuje např.: v rockclubu Bunkr na Smíchově s Naurrakar, v Dejvické nádražce s Vibrathorr, anebo v Motorbaru v Příbrami s Arachane, Blasphemer...

2009:
V březnu přichází sestavu Katarze posílit basák Marduk 'Panzer' faust. Kapela hojně koncertuje – zhruba 1 koncert za měsíc.
V červnu jde Katarze do studia nahrát vlastní materiál u Darp records v Praze Modřanech a debut dostane příznačný název 'Katarze 2009'. Album čítá 8 vyvedených skladeb, deska je celkem kladně hodnocena, jak v recenzích - Fobia zine, tak u fanouškovské základny. (rozhovor)
Koncem roku nesmyslně odchází bubeník, kamarád a zakládající člen Katarze Kolobos. Zbytek kapely to nese velice těžce a samotný tlučmistr taky. Ale kapela nemá na výběr. Nakonec čas ukáže, že to tak bylo lepší...

2010:
Katarze zkouší v sestavě: Revenant – voc., Urscumug – guit., Marduk – bass. Prakticky se vůbec nekoncertuje až do podzimu, kdy Katarze vystoupí s polskými Besatt a krajany Naurrakar v Praze v klubu Exit-Chmelnice. Katarze zažívá svůj první reunion, protože vystoupí v zakládající sestavě a bez basy. Za bicí škopky je povolán Kolobos. Koncert má výtečný ohlas! Kapela to ovšem vidí kritičtěji, jak už to tak bývá...
Na podzim téhož roku Katarzi doplní na basu Karlos alias J.C. (Absconditor, ex-Blasphemer) z Příbrami. Katarze opět zkouší v téměř nové sestavě a začíná i více koncertovat – např.: Dr. Voják, Motorbar v Pb, Kain ad.

2011:
Tato sestava Katarzi vydrží zhruba rok a personální vychřice opět rozpohybuje osud kapely. Především osobní neshody, vedou na podzim téhož roku k rozchodu s basákem J.C. a zbytek kapely je opět ve 3. a to až do jara roku příštího...

2012:
Na jaře roku 2012 přichází Katarzi posílit a ztlmelit Lord Enthermontth (Narchost, ex-Surt) z Pardubic. A tento krok se stane osudovým jak pro Katarzi, tak pro její členy...
Tento rok je ve znamení hojného koncertování, Katarze koncertuje i třeba 3x/měsíc, - např. Je dobré zmínit první koncert s Enthermontthem 24.3. v Jazz sekci v Praze, nebo v kultovní Farářově sluji 28.7., čertužel po druhém zmíněném koncertě Katarze musí opětovně ukončit činnost s bubeníkem Kolobosem.

2013:
Katarze kupodivu během celého roku koncertuje, ale v 3. členné sestavě a bez živého bubeníka. Tímto okamžikem nastává syrovější a blackovějši éra, než tomu bylo v období 1.desky.
Kapela si sáhne ke kořenům, a to doslova... Bicí party si vzal na starost Enthermontth a samply z počítače: Sestava Katarze je : Urscumug – guitar, Revenant – vocal, Enthermontth bass a bicí z automatu.
Na obzoru je 4skladbové EP, které je v pracovním procesu a mělo by vyjít jako split se spřízněnou kapelou Lucifer. Bicí party nahrává tlučmistr Lucifer 'Hannibal'.
Z koncertů stojí za to zmínit účast Katarze např. na Rituals of the damned v Modrý vopici s Inferno(CZ), Somrak(SLO) a Ater Era(SLO), anebo v dubnu v klubu K4 s Lucifer,(CZ) Nuit noire(FRA) a Black Semen(CZ).

2014:
Materiál pro EP/split, které dostalo název 'Underwoods' je hotovo. Jenže, kapela má zas potíž s vydávající firmou a nakonec se nedohodne, celé se to táhne tak dlouho, že jsou z toho ve výsledku obě kapely otrávený natolik, že si to každá vydá sama. Lucifer dokonce pod jiným názvem – 'Still alive, but already dead'.
Celý rok kapela poprvé prakticky nekoncertuje a během nečinnosti Katarze, Urscumug bere do ruky basu a je povolán doplnit sestavu Enthermontthova Narchostu, který byl vzkříšen v nové sestavě,a v té době fungoval již rok.
Koncem roku má Urscumug zdravotní problémy a musí na operaci se zápěstím...

2015: Katarze re-birth
Začátkem roku se činnost kapely na čas uzavírá, především díky nekompletní sestavě. Na hracích postech proběhly malé změny: Enthermontth vyměnil basu za bubenickou stoličku a v létě stejného roku přicházejí doplnit sestavu Grondbaur (ex-Tzaraath) na basu a Mortlife na kytaru. Jediní kdo zachovávají své posty jsou Urscumug a Revenant.
Tak se Katarze ustálila po dlouhé 10ti leté době existence v 5ti členné sestavě a to poprvé v historii kapely! 
V srpnu Katarze vydává již zmíněné split/EP Underwoods a to v limitovném nákladu 20ks! Split vyšel na formátu CD-R, kapela Lucifer má po 5ti skladbách a Katarze 4 . Na podporu měl být odehrán jeden koncert v již zmiňované 'domácí' hospodě 'U vojáka' v Praze Motole, ale Urscumug měl pracovní úraz. Takže kapela nakonec nevystoupila, to čert opravdu nechtěl... Jako rychlá náhrada vystoupili severočeští Kraake. Na konec roku Katarze přece jen vystoupila v staro-nové sestavě, 4. 12. roku 2015 s krajany Lucifer a Dark Methodism, se kterými sdílí 3 stejné členy.

2016:
A Katarze zažívá zimní útlum: Urscumug absolvoval pro neúspěch další operaci pravého zápěstí a momentálně má zdravotní volno. Ostatní z kapely mezitím zkouší koncertní repertoár, kapela pomalu dává dohromady materiál pro další dlouhohrající album, které by se mělo nahrávat na jaře, nebo v létě.